Gmina Sępólno Krajeńskie– Centrum Usług Społecznych w Sępólnie Krajeńskim
otrzymała dofinansowanie na realizację projektu
pt.: „Centrum Usług Społecznych w Gminie Sępólno Krajeńskie”.
Całkowita wartość projektu: 7 320 507,17 zł
Kwota dofinansowania: 6 953 201,69 zł zł
Wkład własny: 367 305,48 zł
Okres realizacji projektu: od 01.01.2024 r. do 31.12.2026 r. (tj. 36 miesięcy)
Projekt pt.: "Centrum Usług Społecznych w Gminie Sępólno Krajeńskie" FEKP.08.24-IZ.00-007/23 realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 Priorytet FEKP.08.00 Działania w celu zwiększenia równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości trwałych i przystępnych cenowo usług
Celem głównym projektu jest: Skuteczna koordynacja i zwiększona dostępność usług społecznych dla 334 osób doświadczających przemocy, potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu i opiekunów faktycznych oraz zwiększona aktywizacja i integracja wspólnoty samorządowej poprzez utworzenie Centrum Usług Społecznych realizowana w okresie od 01.01.2024 r. do 31.12.2026 r.
Projekt jest skierowany do:
- a. 80 os doświadczających przemocy
- b. 254 os potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym z powodu wieku, stanu zdrowia, niepełnosprawności
- c. 20 osób opiekunów faktycznych
- d. wspólnoty samorządowej
Cel będzie realizowany poprzez następujące zadania:
- Tworzenie i funkcjonowanie CUS
- Usługi społeczne dla osób w kryzysie
- Usługi społeczne dla osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu
- Usługi społeczne uzupełniające
Zadania, działania, które będą realizowane w projekcie:
- Utworzenie i funkcjonowanie CUS:
W celu zaspokajania potrzeb wspólnoty samorządowej w zakresie określonych usług społecznych oraz koordynacji tych usług gmina poprzez przekształcenie OPS utworzy jednostkę organizacyjną - CUS. Przekształcenie odbędzie się zgodnie z ustawą o CUS - uchwała Rady Gminy o przekształceniu w CUS.
W związku z nowymi zadaniami oraz zmienioną strukturą niezbędna będzie ROZBUDOWA oraz WYPOSAŻENIE budynku OPS na cele realizacji usług społecznych oraz funkcjonowania CUS.
- Usługi społeczne dla osób w kryzysie:
- PSYCHIATRA w ramach PIK. Na terenie gminy funkcjonuje PIK, w którym dostępne są usługi psychologa, pr. socjalnego, prawnika, pedagoga, terapeuty. Z danych i opinii specjalistów pracujących w PIK wynika potrzeba wprowadzenia NOWEJ USŁUGI-psychiatry. Psychiatra w PIK przede wszystkim będzie się zajmował diagnozowaniem chorób i zaburzeń psychicznych, psychoedukowaniem, doborem i kierowaniem na terapię zajęciową, psychoterapię grupową i indywidualną lub do psychologa wsparciem w projekcie objętych zostanie minimum 60 os. Z uwagi na specyfikę oraz poziom skomplikowania i delikatną naturę problemu zakładamy że 1 os może skorzystać z usługi więcej niż 1 raz. Spotkania odbywać się będą w siedzibie CUS i będą miały formę wsparcia indywidualnego. Lekarz psychiatra konsultujący w PIK wspiera proces pomocy psychologicznej lub też pomaga w dopełnieniu diagnozy kryzysu. Nie prowadzi leczenia. Zaplanowano wsparcie w wymiarze średnio miesięcznie 6 h przez 33 mies.
-
GRUPA SAMOPOMOCOWA/GRUPA WSPARCIA w ramach PIK to NOWA USŁUGA
wsparcia psychospołecznego, w której członkowie będą świadczyć sobie nawzajem różnego rodzaju pomoc, informacje, prowadzące do zniesienia izolacji zewnętrznej (społecznej, towarzyskiej) i wewnętrznej (osobistej). Będą to spotkania dla os, które doświadczyły przemocy, które mają taki sam problem, doświadczenie przemocy; grupa da tym os. wsparcie i poczucie wspólnoty. Potrzeba realizacji usługi wynika z danych i obserwacji specjalistów pracujących w PIK. Planuje się utworzenie 2 grup (z uwagi na zróżnicowanie problemu i odbiorców usługi konieczne jest utworzenie min. 2 grup np. dzieci i młodzież z rodzin przemocowych, kobiety) każda dla max. 10 os doświadczających przemocy (liczebność grupy docelowej wynika ze specyfiki wsparcia - os z kręgu przemocy mają trudności w otwarciu się, mała grupa zapewni większy komfort i intymność). Każda grupa spotykać się będzie w zależności od potrzeb średnio 1 raz w miesiącu (w wymiarze średnio 4h jedno spotkanie) przez 33 mies.
- Usługi społeczne dla osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu:
-
KLUB SAMOPOMOCY realizowany zgodnie z ustawą o pomocy społecznej dla os. które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność nie są w stanie wykonywać czynności dnia codziennego. Klub to miejsce świadczenia usł. op oraz spotkań kt. przeciwdziała osamotnieniu i marginalizacji, pozwala na zagospodarowanie czasu wolnego m.in. rozwijanie umiejętności i indywidualnych zainteresowań; zwiększenie aktywności i uczestnictwa os. starszych w życiu społecznym; zapewnia zaj. terapeutyczne, plast., muzycz.Usługę przewidziano dla 20os.Spotkania klubu będą
odbywać się śred.2 razy w tygodniu po średnio 4h. Zajęcia odbywać się będą w rozbudowanej części siedziby CUS. -
MIESZKANIE WSPOMAGANE dla 4os potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, które ma stanowić alternatywę dla umieszczenia tych osób w DPS. Mieszkanie wspomagane zostanie przekształcone z mieszkania chronionego i będzie obejmowało: utworzenie miejsca(tj.adaptacje lokalu i jego wyposażenie),pobyt,koszyk usług,koszty eksploatacji. Rodzaj oraz zakres usług świad. w mieszkaniu będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb mieszkańców, z uwzględnieniem postanowień zawartych w kontrakcie socjalnym/umowie. W mieszkaniu będą 4 pok. 1 osobowe.
-
SUO-PIELĘGNIARKA to usługa skierowana do osób chorych, przebywających w domu. Będą nim obejmowane os, które nie wymagają leczenia w warunkach stacjonarnych, jednak ze względu na problemy zdrowotne potrzebują systematycznego wparcia pielęgniarskiego w warunkach domowych. Opieka ta będzie realizowana we współpracy z lekarzem POZ. Czas objęcia os. wsparciem jest warunkowany stanem zdrowia. Zakładana intensywność wsparcia (na podstawie obserwacji środowiska) to śred. mies 40h wsparcia. Zakładana l.os.objęta wsparciem to 15(z uwagi
na to że jest to wsparcie długoterminowe). - SUO-REHABILITANT/FIZJOTERAPEUTA- ma za zadanie kompleksowe postępowanie, którego celem jest usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu podopiecznego zgodnie z zaleceniami lekarza, specjalisty rehabilitacji ruchowej lub fizj., przywrócenie pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności fiz. oraz zdolności do brania czynnego udziału w życiu społ., czyli poprawy jakości życia. Rehabilitant będzie również nagrywał krótkie filmy instruktażowe dla op. faktycznych, które zostaną umieszczone w sieci. Z uwagi na obserwowaną l.os. wymagającą rehabilitacji zakłada się zatrudnienie 1os. na pełen etat. Czas rehabilitacji w warunkach domowych dla 1os. wyniesie do80 dni zabiegowych w roku. Średnia l.os. objętych ta formą wsparcia w roku to 20, łącznie min60os.
- Usługi społeczne uzupełniające:
-
USŁUGI WSPARCIA OPIEKUNÓW FAKTYCZNYCH-WARSZTATY: w ramach przedmiotowegodziałania wsparcie będzie organizowane na różnych płaszczyznach, z tematyki dostosowanej do potrzeb opiekunów zarówno w zakresie medycznym (np. fizjologia człowieka, zapobieganie odleżynom, organizacja opieki,) psychologicznym (np. komunikacja z podopiecznym demencyjnym, radzenie sobie ze stresem za pomocą różnych technik) jak również na płaszczyźnie dostosowania mieszkania/domu do potrzeb osoby zależnej. Stworzone zostaną 2 grupy 10 os, każda grupa
odbędzie średnio 2 h zajęć mies. przez okres 15 miesięcy. Zajęcia mają na celu również zawiązanie się grupy wsparcia opiekunów faktycznych, która będzie samoorganizująca się. OPS realizuje już wsparcie wytchnieniowe ze środ. krajowych, które umożliwi udział opiekunów w warsztatach. Wymiar godzinowy jest dostosowany do potrzeb i możliwości opiekunów. Wsparcie odbywać się będzie w dobudowanej części CUS. -
WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU med.-rehab. będzie działać przez 5 dni w tygodniu po 8 h, w godz. pracy CUS. Z uwagi na fakt, że 1 os. może korzystać ze sprzętu przez dłuższy czas l. os. (niepowtarzalnych PESEL) objęta wsparciem to ok 45 os w okresie realiz proj. Zostanie wyznaczona os. odpowiedzialna za wypożyczenie sprzętu, która będzie dbała o jego stan tech. wypożyczanie i zwrot sprzętu. Wypożyczalnia ulokowana będzie w dobudowanej części CUS.
-
MIESZKANIA ADOPTOWALNE realizowane poprzez likwidowanie barier architektonicznych w miejscu zamieszkania zwiększające,mobilność, autonomię. Zakłada się drobne prace adaptacyjne w mieszkaniach osób zależnych np. uchwyty w łazienkach, dost. drzwi, likwidacja progów itp. Wsparcie dla ok 20 os/środ. w okresie realizacji proj.
- TRANSPORT DOOR-TO DOOR to wsparcie w zakresie mobilności poprzez zapewnienie usług indywidualnego transportu od drzwi do drzwi. Transport będzie dotyczył osób z ograniczoną mobilnością (ze względu na chorobę lub niepełnosprawność) oraz wykluczonych komunikacyjnie. Z uwagi na obszarowość gminy oraz jej potencjał najkorzystniejszą i gwarantującą trwałość formą usługi będzie zakup auta i zatrudnienie kierowcy. Zakładamy na podstawie zgłaszanych (pra.socj., opiekunkom, asystentom) potrzeb, że transport będzie wykorzystywany:
-w ramach transportu zbiorowego np. do klubu samopomocy (2x w tygodniu)
-w ramach transportu indywidualnego w celu umożliwienia realizacji usług społ., zdrow., zawod.,kult. przez os. niesamodzielne. Transport będzie dostępny 5 dni w tygodniu przez 8 godzin dziennie. W ciągu miesiąca wykonywanych będzie średnio od 30 do 40 usług transportowych (w zależności od długości transportu).
- Koszty pośrednie:
W ramach zadania wydatki dotyczyć będą kosztów administracyjnych związanych z techniczną obsługą projektu zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027.
#FunduszeEuropejskie